POZDRAV IZ 2050. KAKO ŽIVIMO V TRAJNOSTNI DRUŽBI?
Kako izgleda podnebno in družbeno pravičnejša družba? Ali je to res družba neke oddaljene utopične prihodnosti, ki je na tej točki že nedosegljiva? Ali pa govorimo o boljši prihodnosti, do katere je še moč priti?
Iskanja odgovora na to vprašanje so se pred časom lotili v Umanoteri z namenom pokazati, da je:
- k podnebno in družbeno pravičnejši družbi vsekakor smiselno stremeti, saj bo življenje v taki družbi, poleg občutno nižjih okoljskih pritiskov, prineslo tudi višjo kakovost bivanja za vse.
- taka družba še kako dosegljiva – če danes pričnemo s pravičnim prehodom in z izvajanjem ukrepov, o katerih že leta komunicirajo strokovna javnost, civilnodružbene organizacije ter vse številčnejši kritični posamezniki.
- taka družba lahko dosegljiva že leta 2050 – kar le še podkrepi nujnost čim hitrejšega sprejemanja potrebnih podnebnih in družbenih ukrepov. Pri tem na eni strani govorimo o formalnih ciljih, na drugi strani pa o konkretnih spremembah, v katere se ti prevedejo.
Tako je nastal dokument »Pozdrav iz 2050. Kako živimo v trajnostni družbi?«, ki tako družbo razdeljuje po posameznih področjih. S svojim strokovnim pogledom pa ga je dodatno obogatilo 15 civilnodružbenih organizacij, med njimi tudi Humanitas.
Če vas torej zanima, kako leto 2050 izgleda, vabljeni k prebiranju dokumenta, ki je dostopen TUKAJ, razdeljen pa je na sledeča poglavja:
- Naravne dobrine
- Oskrba s hrano
- Bivanje
- Oskrba z energijo
- Mobilnost
- Gospodarstvo
- Delo
- Javne finance
- Nematerialne javne dobrine (zdravstvo, izobraževanje, kultura)
- Odprta družba (participatorna demokracija, starejši in ostale ranljive skupine, enakost spolov, migracije, mediji)