Razprava in performans v Evropskem parlamentu – Društvo Humanitas in KUD Transformator omogočata dialog med mladimi in evropskimi politiki o perečih temah

25 mladih iz Avstrije, Italije, Poljske, Slovenije in Češke je sredi oktobra v Evropskem parlamentu v umetniškem performansu na kreativen način predstavilo svoje zahteve glede dveh najbolj perečih tem: podnebne krize in migracij. V okviru mladinske pobude My Elections – My EU! je avstrijska organizacija za človekove pravice Südwind s partnerskimi organizacijami mladim dala priložnost, da svoja stališča neposredno naslovijo na politične odločevalce. V prisotnosti poslancev Evropskega parlamenta so mladi zahtevali ne le odločno politično ukrepanje, ampak tudi večje sodelovanje pri oblikovanju svoje prihodnosti na evropski ravni.

Na povabilo evropskih poslank Lene Schilling in Markéte Gregorové so mladi, stari od 16 do 25 let, izvedli performans, ki je prepletal različne umetniške tehnike. Dogodek je vključeval interaktivne trenutke s politiki, kjer so se prehodi med satiro in čustveno-biografskimi izkušnjami subtilno prelivali. Posebno doživetje je prinesla zvočna instalacija, pri kateri so imeli udeleženci zaprte oči, kar je celotno izkušnjo naredilo še bolj poglobljeno. Na inovativen način so mladi skozi svojo ustvarjalnost vzpostavili dialog z evropskimi poslanci in njihovimi predstavniki ter jih aktivno vključili v dogajanje.

Markéta Gregorová, Skupina Zelenih: “Izredno dobro ste združili posamezne dele in nas pustili brez besed. Kritizirate način, kako večina ljudi pristopa k tem pomembnim vprašanjem. Predstavili in izpostavili ste veliko pomembnih stvari. Ne samo v Evropskem parlamentu, za naše temeljne pravice se moramo zavzemati prav vsi.

S projektom My Elections – My EU! Društvo Humanitas, ki je vodilna slovenska nevladna organizacija na področju globalnega učenja in Kulturno umetniško društvo Transformator spodbujata mlade, da oblikujejo in izrazijo svoja politična stališča s pomočjo umetnosti. V okviru projekta so mladi na mednarodnih delavnicah na žariščnih točkah podnebne krize in migracij v Lampedusi (Italija) in Zickseeju (Avstrija) pripravili skupni performans.

Koordinatorica projekta pri Humanitasu Maruša Vertačnik je poudarila: “Mladi imajo močan občutek za pravičnost in številne interese, vendar jih je treba vključiti v proces, da jih lahko izrazijo. Rdeča nit projekta je umetniški pristop, ki posamezniku omogoča, da obsežne in kompleksne probleme transformira ter umetniško izrazi – bodisi skozi ples, poezijo ali gledališče. Ob tem pa mladi skozi praktično izkušnjo krepijo svoje aktivno državljanstvo, razvijajo ustvarjalno samoizražanje in poglabljajo sodelovanje z drugimi.”

O projektu My Elections – My EU!
Projekt, ki ga koordinira avstrijska organizacija Südwind, je bil financiran v okviru programa Erasmus+ Evropske unije in izveden v sodelovanju s partnerskimi organizacijami iz Italije, Poljske, Slovenije in Češke. Projekt je financirala Evropska unija, vendar izražena stališča in mnenja pripadajo izključno avtorjem ter ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali OeAD-GmbH. Evropska unija in OeAD-GmbH za vsebino ne prevzemata odgovornosti.