Med 2018 – 2020 smo na Humanitasu v sodelovanju z Zavodom Proja in organizacijama Palestinian Vision Organisation in Youth Without Borders iz Palestine izvajali projekt z naslovom »Bringing Culture and Art to the Streets of the West Bank and Gaza Strip«, ki je bil namenjen krepitvi palestinske identitete ter spodbujanju povezovanja skupnosti preko promocije palestinske kulture in dediščine. Eden izmed rezultatov projekta je bila tudi publikacija »Semena palestinske prihodnosti«, ki je zdaj pri založbi Sanje izšla v obliki knjige z naslovom Palestinske sanje. Knjiga je delo fotografa Bojana Breclja, urednice Barbare Vodopivec ter devetindevetdeset mladih Palestink in Palestincev, ki so knjigo soustvarili s samoportretom in razmišljanjem o prihodnosti. Kot so zapisali pri založbi Sanje, je knjiga izšla v času, ki je še bolj nasilen, tragičen in negotov: »Nasmejani obrazi, polni upanja, želja in sanj. Kako živijo danes, šest let pozneje, kaj do skrajnosti stopnjevano nasilje pomeni za njihove sanje in upe? Ne moremo jih vprašati. Lahko pa si vtisnemo v spomin njihove mlade obraze, prisluhnemo njihovim mislim. Ta knjiga je dokument in je mnogo več kot to. Je pričevanje o tem, da si ljudje povsod po svetu želimo ustvarjati, ljubiti, graditi skupnost in živeti v miru in slogi. A tistim, ki so si vzeli pravico upravljati ta svet, ni mar za ljudi, za življenje. Ubijajo jih in njihove domove spreminjajo v ruševine.«

Naša Barbara, urednica knjige, je ob izidu zapisala: »V času, ko v Gazi poteka genocid, ko je Izrael pobil že na tisoče in tisoče Palestink in Palestincev, večinoma žensk in otrok, je še toliko bolj pomembno, da se zavedamo, da se za vsako številko skriva edinstven človek: človek s svojim imenom, svojimi idejami, željami in sanjami. Ta knjiga, ki je bila sicer narejena na koloniziranem in okupiranem Zahodnem bregu in ne v Gazi, jasno ponazarja, da ima vsak Palestinec in Palestinka svoje življenje, svoje želje in sanje, ki se prepletajo s kolektivno željo po svobodi in bojem zanjo, z željo po koncu izraelske kolonizacije in apartheida. Upamo, da bo to kmalu postala resničnost. Za svobodno Palestino.«

Vabljeni k nakupu knjige in prebiranju zgodb Palestink in Palestincev, ki vam bodo zagotovo segle v srce in vas ob spremljanju novic o genocidu v Gazi in okupaciji Zahodnega Brega spomnile, da tamkajšnje žrtve niso le številke, temveč ljudje s sanjami kot vsi mi.